Proč ženy dřív potřebují brýle na čtení

Proč ženy dřív potřebují brýle na čtení

Brýle, ilustrační foto - Foto: Birgit Nakielski, Stock ExchangeŽeny si pořizují brýle na čtení dříve než muži. Důvodem může být podle nové studie to, že mají kratší paže.

S přibývajícím věkem se snižuje pružnost oční čočky, která pak hůř zaostřuje na blízko. Presbyopie postihne téměř každého, ale řada studií dokládá, že ženy si pro brýle na čtení či bifokální brýle přicházejí dříve než muži. Tým vědců z Kalifornské univerzity v Berkeley a Houstonské univerzity nyní provedl meta-analýzu devíti průřezových vědeckých studií, které srovnávaly výskyt presbyopie u mužů a žen. Vyplynulo z ní, že schopnost oka zaostřit na blízko nijak nesouvisí s pohlavíme. Přesto se potvrdilo, že ženy potřebují silnější brýle na čtení nebo bifokální brýle než muži stejného věku.

Podle vědců tato nesrovnalost pravděpodobně souvisí s délkou paže. První známkou presbyopie bývá to, že si člověk při čtení oddaluje text od očí, aby na něj dokázal zaostřit. Ženy mají kratší paži než muži a jsou tedy v tomto směru znevýhodněny. Možné je však i to, že ženy preferují menší čtecí vzdálenost, a mají tedy sklon držet si text či předmět blíže u očí.